پارك جنگلی میرزاكوچك خان


این پارك زیر نظر سرجنگل داری ساری اداره می شود و در كیلومتر 18 جاده آمل به تهران واقع شده است. درحال حاضر پارك مزبور مورد استفاده مسافران بین راهی و شهروندان آملی قرار می گیرد و دارای امكانات تفرجگاهی مانند: آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میزو نیمكت است. این پارك در ایام تعطیل مورد استفاده اهالی شهرهای همجوار مانند آمل و بابل قرار می گیرد. رودخانه هراز كه از ضلع شرقی این پارك می گذرد، جلوه خاصی به آن بخشیده است .

پناهگاه حیات وحش دشت ناز


این پناهگاه كه درحدود 55 هكتار وسعت دارد، درشمال شرقی ساری با فضایی از جنگل های جلگه ای قرار گرفته، از سال 1346 به صورت محل تكثیر گوزن زرد ایرانی درآمده است. در این پناهگاه ضمن حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی كه تعلیف آنها دستی صورت می گیرد همه ساله تعدادی از گوزن های تولید شده را به زیست گاههای اصلی، یعنی حواشی رودخانه دز و كارون منتقل می كنند. تعدادی از گوزنهای این پناهگاه به جزیره اشك در دریاچه ارومیه نیز انتقال داده شده اند.امام زاده عباس

 
بنای امامزاده عباس ساری از نظر شیوه معماری و شكل گنبد هرمی آن ، اهمیت تاریخی و هنری دارد. داخل صحن بقعه ، صندوق چوبی نفیسی برروی مرقد قرار دارد كه تاریخ سال 897 هـ . ق برروی آن حك شده است . دراین بقعه سه تن از امامزادگان به نام امامزاده عباس ، محمد و حسن مدفون هستند .بنای امامزاده یحیی


ساختمان برج آجری امامزاده یحیی در شهر ساری واقع شده و دارای صندوق نفیس چوبی است كه از اهمیت هنری و تاریخی برخوردارند. طبق كفاد كتیبه موجود، صندوق چوبی در سال 849 هجری قمری ساخته شده و بانی آن خواجه حسن نام و كاتب كتیبه آن، فخرالدین مطهربن عبدالله الداعی است. به استناد شجره نامه موجود، امامزاده یحیی از فرزندان امام موسی كاظم (ع) است.

 

امامزاده صالح مرزرود

 

این برج در 15 کیلومتری شمال شهرستان ساری و در شرق بلوار ساری - دریاکنار ، کنار رودخانه تجن قرار گرفته است. بنا با نقشه مدور و دارای کنبد رک (هشت ترک) و به صورت دو پوش ساخته شده است. علاوه بر تزئینات خارجی بنا ، تزئینات منبت کاری درها و صندوق آن از جمله شاهکارهای هنری عصر تیموری به شمار میرود.       

 

 

امامزاده صالح مرزرود                     امامزاده صالح مرزرود

             

                 ..... ** بنای امامزاده صالح مرزرود**.....

 

 

 

 عمارت قاجاری منوچهر خان کلبادی(شماره ثبت تاریخی: 1028)

 

عمارت قاجاری منوچهر خان کلبادی در محله آب انبار نو و در بافت تاریخی شهر ساری قرار دارد.این بنا توسط سردار جلیل از امرای وقت ارتش برای فرزندش ، شکوه نظام ، ساخته شد که بعد از مرگ شکوه نظام در اختیار نوه اش منوچهر خان کلبادی قرار گرفت. بنا با ویژگیهای معماری عصر قاجار و با مصالح آجر ، گچ ، سفال و چوب احداث شده است.این بنا دارای دو طبقه است که طبقه دوم دارای اتاق شاه نشین در قسمت میانی ، در اطراف آن اتاق های جانبی قرار دارد و قرینه آن نیز در طبقه آول مشاهده میشود. از جمله ویژگیهای خاص این مجموعه پنجره های ارسی آن است که زیبایی خاصی به این بنا بخشیده است. این بنا با کاربری فرهنگی در سال 1375 به عنوان اداره کل میراث فرهنگی مازندران مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

برج مقبره ای امامزاده عباس ساری : ( شماره ثبت تاریخی:361 )              

 

این بنا در محله آزاد گله و در شرق رودخانه تجن واقع است.برج، متعلق به قرن نهم هجری قمری و مدٿن سه تن از سادات است.ساختمان اصلی مقبره دارای نقشه هشت ضلعی است و با گنبد رک دوپوش ساخته شده است. از تزئینات مهم این مجموعه علاوه بر تزئینات معماری ساختمان برج میتوان به کاربرد تزئینات منبت کاری بر روی در و صندوق آن اشاره کرد.منبت کاری زیبای صندوق چوبی آن از کم نظیرترین یادگارهای به جای مانده اعصر تیموری در مازندران است.این صندوق توسط شمس الدین احمد،نجار ساروی ساخته شده است.

 

+ نوشته شده توسط ریاحی در یکشنبه ششم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 13:50 |